24 ოქტომბერს წმ. ანდრიას ქართულ უნივერსიტეტში საქართველოს სტატისტიკის ეროვნულმა სამსახურმა სტუდენტებისთვის საინფორმაციო შეხვედრა გამართა.
საქსტატმა გამოაცხადა ვაკანსია აღმწერის პოზიციაზე, რომელიც 2024 წლის საქართველოს მოსახლეობის და სასოფლო-სამეურნეო აღწერის ფარგლებში განხორციელდება. შეხვედრაზე თბილისის სტატისტიკის ბიუროს უფროსმა ირაკლი კახიძემ დასაქმებით დაინტერესებულ სტუდენტებს აღნიშნული პროექტი წარუდგინა.
სტუდენტები გაივლიან რამდენიმედღიან ტრენინგს შესასრულებელი სამუშაოს, მათზე დაკისრებული მოვალეობებისა და მეთოდოლოგიის საკითხებზე და პროექტში ჩართულობისთვის საჭირო უნარების არსებობის შემთხვევაში მის განხორციელებაში ჩაერთვებიან.
პროექტის მიხედვით სტუდენტების ძირითადი ფუნქციები იქნება მათ სამოქმედო ტერიტორიაზე მოსახლეობის აღწერის - გამოკითხვის ჩატარება პლანშეტური კომპიუტერით. ისინი იმუშავებენ წინასწარ განსაზღვრული მეთოდოლოგიისა და შემუშავებული პროგრამული უზრუნველყოფის საფუძველზე.
პროექტი 29 ნოემბრიდან ამოქმედდება.